Фото: Дрогобич.CityЗустріч у Гімназії № 5
У Гімназії № 5 запустили нову ініціативу. Тут організували екологічний конкурс для учнів “Ми – екосвідомі діти майбутнього” та цієї весни планують встановити міні сортувальну станцію. А от щоб заохотити учнів до процесу сортування організували конкурс у 4 різних категоріях, який триватиме місяць. Й 15 лютого організатори екологічної ініціативи розповіли учням гімназії про свої плани та анонсували конкурс.
На зустрічі були учні чи не з кожного з класів навчального закладу, окрім початкових. Вчителька біології та природознавства гімназії №5 Аліція Чайківська говорить, обрала найактивніших. І це було зрозуміло з запитань, які посипались після оголошення конкурсу.
Відео у Tik Тok про сортування? Запросто!
Діти можуть обрати один з 4 напрямків конкурсу та боротись за перемогу у ньому, а можуть взяти участь у всіх. А потім отримати призи.
Що потрібно зробити для конкурсу: пояснили на невеликих флаєрах, які Аліція Чайківська роздала представникам кожного класу.
Представлення проєкту у гімназії
Є 4 підвиди конкурсу “Ми – екосвідомі діти майбутнього”:
- конкурс малюнків “екосвідомість — мій рівень свободи”;
- поробки зі вторсировини – дуже важливо її не купувати, а брати з те, що є під рукою;
- конкурс на краще відео у Tik Тok про екосортування;
- плакати на тему “Правильне сортування”.
Анастасія та Олександра, учениці 9 А класу розповіли про важливість сортування
Змагатись є за що:
- перше місце – фітнес браслет Mi Band 6,
- друге — набір блогера 5 в 1 (світло, тримач для телефона, блютуз пульт, штатив),
- третє — портативна колонка,
- четверте — флешка.
Коли діти почули завдання та слова: конкурс, Tik Tok і призи, дуже оживились. Питання до кураторки, вчительки біології сипались, наше на підбір.
- А який формат малюнку?
- А як здавати відео?
- А коли підсумки конкурсів?
- А хто буде у журі?
- А можна брати участь у всіх чотирьох напрямках?
- А коли встановлять баки?
Учні отримали завдання
На ці питання відповідали й Аліція Чайківська, й ініціатори зустрічі та екологічного проєкту — встановлення міністанції з сортування сміття на території школи. Це: представники громадської організації “Бери і Слав”, подружжя Наталії та Сергія Стародубців та активіст Святослав Степ’як, засновник громадської сортувальної станції “Дро Еко.Логічний”, ГО “Прорив-Місто”.
Чи має екологічна ініціатива перспективу?
Громадська організація “Бери і Слав” з міста Берислав й вони приїхали з Херсонської області. Там займались з молоддю й питаннями екології. У Бериславі створили молодіжну раду, проводили конкурси. Й навіть планували створити молодіжний сучасний центр, але почалось повномасштабне вторгнення. Щодо екоініціатив, то це було: встановлення сміттєвих баків для сортування та різних артоб’єктів. Мали проєкт у Дрогобичі для молоді зі статусом ВПО, який вже завершився. Тепер реалізовують інший — екологічний, для якого виграли грант Екологічної Ініціативи фонду “Відродження”.
Наталія Стародубець розповіла про проєкт
— Кожна людина починає з себе. Коли ти почав займатись сортуванням, то розумієш його суть — менше використовувати пластику, щоб менше сортувати й менше виносити сміття, яке не перероблюється. Щоб купувати те, що може бути без пакування, брати екоторбинки. Наприклад, у нас вдома ніхто ті великі пакети з маркетів не купує, бо вони занадто довго розкладаються й засмічують довкілля. У нас знайомі, які виїхали за кордон, зазначають, що там всі сортують сміття. Й вони до цього долучаються. Тому коли кажуть, що така ініціатива є крапля у морі, то я зауважу, що кожен з нас та краплинка, а разом ми море, тому потрібно починати завжди з себе. Й такі заходи для того, щоб загітувати почати сортування на побутовому рівні. Сподіваюсь, у майбутньому ми зможемо масштабувати ці проєкти на інші заклади Дрогобича, — розповіла Наталія Стародубець у коментарі Дрогобич.City.
Вона пояснила, що гімназію № 5 обрали тому, що їхню ініціативу тут підтримали, і на період коли звернулась з пропозицією цього проєкту, тут проживали ВПО, які могли перейняти цей досвід. Також у гімназії є велика територія й активне соціальне життя.
Святослав Степ’як про власний досвід сортування сміття
Святослав Степ’як, екоактивіст, засновник екологічної станції — випускник цієї гімназії. Й зазначив, що йому приємно що так склалось, що виникла можливість допомогти своїй альма-матер з гарною ініціативою. Кошти, отримані з відсортованої сировини гімназія зможе використати на покращення благоустрою території.
— Гімназію № 5 ми обрали, бо тут є інклюзивно-ресурсний центр, тобто приходять діти та їхні батьки не лише з Дрогобича, проводяться регіональні змагання — тобто багато людей відвідують цей заклад і бачитимуть приклад сортування на власні очі. Я бачу розвиток проєкту на рівні міста і громади, оскільки нам потрібно поширювати культуру сортування й школа дуже добре підходить для такої мети. І я сподіваюсь, що з цієї гімназії візьмуть приклад й інші навчальні заклади громади, — пояснив він у коментарі Дрогобич.City.
Також він, що потрібно покращувати поведінку з відходами. Адже поширена практика — сховати відходи, щоб ми їх не бачили під ногами, не змінює ситуацію загалом і не покращує її. Саме сортування — перший крок з розв’язання даної проблеми. Тобто коли людина почне сортувати, вона перестане купувати те, що потім стане сміттям. Тому він вбачає у цьому проєкті величезну перспективу з покращення стану свідомості, стану довкілля не лише у Дрогобичі, а у громаді, на Львівщині та в Україні загалом.
Аліція Чайківська про умови конкурсу та про мінісортувальну станцію
І тут варто сказати, що ще до презентації проєкту велику роботу провела з учнями вчителька біології та природознавства гімназії Аліція Чайківська. Тому тут так багато зацікавлених у проєкті учнів. Пані Аліція розповіла, що, як вчитель, завжди намагалась вплітати екологічні цікавинки у навчальний процес. Тому багато дітей знає це спрямування. Також у шкільній програмі є години екології й зазначила, що її завдання, як вчительки, зробити їх цікавішими.
— Також маємо ще один напрямок: допомога тваринам. Наша гімназія два роки поспіль брала участь у Всеукраїнській благодійну акцію «Happy Гав для Сірка», до якої залучили учнів з 1 до 9 класів. Діти зацікавились, поробили фотографії з домашніми улюбленицями, допомагали бездомним тваринам. І коли зайшла мова про екосортування, то учні також зацікавились, ставлять питання, куди дівати пластик, принесли батарейки до школи для утилізації. Цей проєкт дасть можливість і самостійними бути, і навчитись чогось нового, і ощадливо ставитись до усього, – зазначила пані Аліція.
Також вона зауважила, що територія, де буде мінісортувальна станція не використовується, тому заклад навіть зацікавлений у тому, щоб зробити її більш ефективною.