У Дрогобичі популяризують сортування сміття. Тут на базі Гімназії №5 встановлять баки для відсортованої сировини та придбають преси для стиснення пластикових пляшок.
Це стало можливим завдяки співпраці громадської організації “Бери і Слав”, яку представляє подружжя Наталії та Сергія Стародубців та активіста Святослава Степ’яка, засновника громадської сортувальної станції “Дро Еко.Логічний”, представника ГО “Прорив-Місто”. Спільний проєкт організатори представили 27 грудня у Дія Центрі.
Як виникла ідея спільної праці
Про спільну працю
Як все починалось і як на базі Гімназії №5 можна сортувати сміття? Тут допомогла Екологічна Ініціатива фонду “Відродження”, за якою запустили новий конкурс для підтримки екоорганізацій Півдня та Сходу України. Громадська Організація “Бери і Слав” саме з такої території, адже заснувались у 2021 році у місті Берислав Херсонської області. Звідки й назва організації. Але у 2022 році, через війну Наталія та Сергій Стародубці, які й представляють ГО, евакуювались до Дрогобича й продовжують тут свою діяльність, зокрема екологічну. Адже фонд “Відродження” підтримує екологічні ініціативи тих організацій, які досі перебувають на сході та півдні України або змушені були переміститися у зв‘язку із воєнною агресією росії проти України, але зацікавлені у реалізації своїх довкіллєвих ініціатив у доступний і безпечний спосіб.
Тож, разом з дрогобицьким активістом Святославом Степ’яком вирішили спільно працювати над створенням сортувального майданчика на території Гімназії № 5 імені Героя України Сергія Кульчицького Дрогобицької міської ради.
Ініціатива з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU), що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансування Швеції.
Наталія відзначила, що у Дрогобичі реалізовано багато цікавих проєктів та місто розвинене.
“Ті проєкти, які ми лише ініціювали у себе вдома перед війною, наразі у Дрогобичі вже реалізовані, наприклад сортування сміття. Тому, вважаю, ці починання треба підтримувати й продовжувати й це дуже важливо”, — говорить Наталія Стародубець.
Презентація проєкту
“Трапилась нагода у своїй рідній школі, а я є випускником Гімназії № 5, зробити щось класне для кожного й для міста загалом. Проблема в тому, що культура поводження з побутовими відходами у нас відсутня, й це треба виправляти. Мета проєкту – розвинути цю культуру поводження з відходами за залученням учнів та вчителів на території міста й громади”, — зазначив Святослав Степ’як.
Що саме створять у гімназії
Обговорення проєкту разом з дирекцією школи
Гімназію № 5 обрали з декількох причин. На її базі не лише проводяться різноманітні змагання й конкурси, її відвідує досить велика аудиторія як місцевих жителів, так і переселенців. Тож досвід сортування сміття може стати не лише корисним у Дрогобичі, а й позитивно позиціювати громаду за її межами.
Планується, що у гімназії відбудуться консультації, навчання, майстеркласи для підвищення екосвідомості, як для учнів, так і вчителів та батьків. Це про формування звички сортувати сміття. А також, щоб було куди складати відсортовану вторинну сировину, планується встановити 16 контейнерів для: скла, пластику, паперу та металу. Мінісортувальний майданчик буде закритого типу. Електроенергією майданчик забезпечуватиметься електроенергією за рахунок сонячних панелей.
Слово ученицям гімназії
Важливість такої ініціативи та ідею загалом підтримали керівник Департаменту міського господарства Ростислав Пошивак, керівник відділу освіти Віталій Вовків, директор гімназії №5 Віталій Лесик, вчителька біології та природознавства гімназії №5 Аліція Чайківська, а також учениці 9 класу, які також були на презентації проєкту.
Загалом практика залучення молоді та шкіл до сортування вторинної сировини досить розповсюджена на території України. І її допомагають втілити різноманітні фундації та фонди. Й те, що Міжнародний фонд “Відродження” цю ініціативу підтримують попри війну, лише підкреслює її давню актуальність і важливість.
Фото: Лілія Пузанова. На презентації екологічного проєкту Наталія Стародубець та Святослав Степ’як.